Dövme Sildirme İpuçları

Dövme Sildirmek için 9 Önemli İpucu

Bir dövmeden kurtulmak ne kadar kolaydır?

Veya 20’li yaşlarda yaptığınız dövme artık sizi gerçek olarak yansıtmıyor. Dövmenizden kurtulmak ne kadar kolay?

Cleveland Clinic dermatolog Allison Vidimos, MD, bugünün lazer teknolojisinin çoğu dövmeyi ortadan kaldırmayı veya solmayı mümkün kıldığını söylüyor – ama hepsi değil. Geçmişte, dövmeler cerrahi olarak traş edilmiş, kazınmış veya dondurulmuş veya kimyasallarla soyulmuştu. Dermatoloji Başkanı ve Dermatoloji ve Plastik Cerrahi Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Vidimos, “Sık sık, bu istenmeyen bir iz bıraktı” diyor.

1980’lerde “Q-anahtarlı” nanosaniye lazerler ortaya çıktı ve daha iyi sonuçlar verdi. Küçük yüksek güçlü enerji darbeleri, cilt hasarı riski düşük olan çoğu rengi siler veya solar. Daha yeni pikosaniye lazerleri, daha az sayıda tedavide daha hızlı dövme temizliği için söz verir. Genellikle dört ila sekiz hafta arayla bir dizi lazer tedavisi gerekir. Bir randevu almadan önce şu 9 ipucunu göz önünde bulundurun:

1. Bütün dövmeler kaybolmaz

Bir lazer tedavisi uzmanı ile konuşarak beklentilerinizi belirlemek önemlidir. Bazı dövmeler, bu tedavilerden ancak kısmen sonra kayboluyor.

2. Eski daha iyi

Ne kadar zaman önce dövmeni aldın? Cevap bir fark yaratıyor. Eski dövmeler, lazer tedavilerinde genellikle yenilerden daha kolay kaybolur.

Lazer çıkarılması cilt değişikliklerini çözerse, eski dövmenizin hayaleti gibi kalmış olabilir.

3. Vücut yerleştirme önemlidir

Dövmeni nereden aldın? Solma, kol veya bacağın aşağısındaki dövmelerde genellikle daha yavaştır.

4. Kim yaptı?

Amatör dövmeyi aldın mı? Bunların çıkarılması genellikle profesyonel dövmelerden daha kolaydır.

5. Farklı renkler, farklı lazerler

Tek bir lazer tüm dövme renklerini kaldıramaz. Farklı boyalar farklı ışık dalga boylarına cevap verir. Siyah ve koyu yeşil, çıkarılması en kolay renklerdir; sarı, mor, turkuaz ve flüoresan boyaların solması çok zordur.

6. Cildiniz değişebilir

Kendini dövmek, boyalarda sıklıkla gizlenen bir etki olan cilt dokusunu yaralayabilir veya değiştirebilir. Lazer çıkarılması cilt değişikliklerini çözerse, eski dövmenizin hayaleti gibi kalmış olabilir.

7. Güneşten koruyucu yardımcı olabilir

Lazer tedavileri dövmenin üzerindeki ve çevresindeki cilt pigmentini kararabilir veya hafifletebilir. Cildinizin pigmentindeki değişiklikleri en aza indirmek için lazer dövme kaldırmadan önce ve sonra güneş koruyucu uygulayın. Aynı sebepten, dövme yaptırmadan önce bronzluğun solmasını bekleyin.

8. Kararma etkisi

Pembe, beyaz ve ten rengi dudak astarları gibi bazı kozmetik dövmeler, lazer tedavisi ile hemen kararabilir. Bu etki genellikle ileri tedavi ile düzeltilebilir. Derhal derinin koyulaşması bir sorun ise, lazer ilk önce küçük bir noktada test edilmelidir.

9. Alerjik misiniz?

Dövme yaptırırken alerjik bir reaksiyon yaşadıysanız – yoğun kaşıntı ve şişlik – doktorunuza söyleyin. Dövmeyi kaldırmak için “Q-anahtarlı” bir lazer kullanmak, daha ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Son olarak, daha fazla vücut sanatı edinmeden önce, bunun kalıcı olması gerektiğini unutmayın. Dr. Vidimos “Aldığınız dövmenin daha sonra yaşamınızda sakıncası olmayacak bir şey olduğundan emin olun” diyor.