Dövme Silme Kremi İşe Yarıyor mu ?

Demek dövmesine katılmaya hazırsın. Elbette, işlemi olabildiğince basit ve başarılı hale getirmek istiyorsunuz ve bu hedeflerin sizi dövme sildirme kremini göz önüne alması pek olası değil. İstenmeyen dövme sanatınızı silerek çalışan bir evde dövme silme kremi fikri açıkça çekici, ancak dövme silme kremi nasıl çalışıyor ve gerçekten etkili mi? Size bildiklerimizi anlatmak için buradayız.

DÖVME SİLME KREMLERİNİN HEDEFİ

Dövmeyi kaldırma yöntemlerini anlamaya çalışıyorsanız, dövmenin ne olduğu hakkında temel bir bilgi edinmeye başlamak yararlı olacaktır. Dövmeler esasen dermisinize (mürekkeple ya da epidermise doğrudan oturan kalın bir doku tabakası) sıkışmış mürekkep parçacıklarından oluşur. Neden orada sıkışmışlar? Peki, beyaz kan hücreleriniz (WBC’ler) yabancı maddeyi uzaklaştırmak istemesine rağmen, mürekkep partikülleri WBC’lerin taşıması ve imha etmesi için çok büyüktür. Böylece, parçacıklar dermiste sabit kalır ve dövmeler kalıcı kalır – en azından dövme sildirme yöntemleri resme girene kadar. Temel olarak, her dövme temizleme yöntemi sonuçta bu mürekkep parçacıklarıyla başa çıkmayı amaçlar ve aldıkları yaklaşımlar onları ayırt eden şeydir. Örneğin, lazer dövme silme, ciltteki pigmenti parçalamak için yüksek hızlı lazerler kullanır ve en pahalı dövme sildirme yöntemi olsa da hala en etkili dövme sildirme yöntemidir. Öte yandan, dermabrazyon cildi yüksek hızlı bir fırça ile zımparalar, salabrazyon cildi zımparalamak ve mürekkebi çıkarmak için tuz kullanır, cildin dövmeli kısmını cerrahi olarak çıkarır ve dövme sildirme kremleri mürekkepleri çıkarmak için kimyasallar kullanır.

DÖVME SİLME KREMİ ÇEŞİTLERİ

dövme sildirme kremleri topikal tedavi olarak uygulanır ve en yaygın olarak aktif temizleme maddesi olarak hidrokinon veya trikloroasetik asit (TCA) kullanılır. Bu iki kimyasal, birbirinden oldukça farklı işlev görür.

TCA dövme silme işlemi kimyasal bir yanmaya neden olur – ve evet, göründüğü kadar korkunç. TCA dövme silme kremleri, sıkışmış mürekkep pigmentlerinin bir kısmını serbest bırakmak için epidermisin katmanlarını yakmak veya soymak suretiyle görünür yol dermiste aşağıda. Etkililik düşüktür ve yara izi olasılığı çok yüksektir. Olmamasından daha büyük olasılıkla, mevcut dövmenizin yerine veya yanında önemli bir iz bırakacaksınız. Dövme silme işleminde TCA kullanan kremler, belki de en kötü seçeneğindir.

Öte yandan hidrokinon, eşit derecede etkisiz yaklaşıma rağmen, daha az zarar verir. Kimyasal hidrokinon, epidermisteki düzensiz pigmentasyon içeren bir durum olan epidermal melazmayı tedavi etmek için dermatologlar tarafından kullanılmaktadır. Hidrokinon, epidermal melazma durumlarında düzensiz pigmentasyonun solmasında etkilidir, ancak diğer tür melasmaların, yani dermal ve karma melazmanın tedavisinde etkili değildir. Bu vakalar, epidermise karşı dermisin düzensiz pigmentasyonunu (mürekkep parçacıklarının bulunduğu doku katmanı) içerir. Bu gibi durumlarda, hidrokinon işleri yapmak için çok yüzeyseldir. Kimyasal, dövmeler dahil olmak üzere dermisteki herhangi bir durumu etkileyemez. Ek olarak, egzamaya neden olduğu gösterilmiştir. TCA dövmesinin kaldırılması gibi, bu seçeneğin dezavantajları da faydalarından çok daha ağır basar.

Aktif bileşenler olarak TCA veya hidrokinona dayanmayan kremler vardır. Bulmak zordur ve bulduğumuz kadarıyla gözden geçirmeler her zaman aldatmaca olduklarını ortaya çıkarır (örneğin, incelemeden sonra bu ne kadar etkisiz olduğu konusunda gözden geçirme yapan bu 55 dolarlık Dövme Krem). Aslında, kompozisyonlarına bakılmaksızın, dövme sildirme kremleri çok fazla dolandırıcılık olarak ortaya çıkıyor. Bu muhtemelen, üretiminin FDA tarafından tamamen düzenlenmemiş olması gerçeğiyle ilgili olmalı ve esasen kimsenin umutsuz alıcılara verimsiz muameleler pazarlamasını sağlamıştır.

DÖVME’NİN ÇIKARILMASI

Hayal kırıklığı yaratıyor, ancak kanıtlar açık: Dövme silme kremleri işe yaramıyor. Bu sonuca varabilen sadece biz değiliz – sayısız hayal kırıklığına uğramış dövme silme kremi kullananlara ek olarak, Mayo Clinic ve Amerikan Dermatoloji Akademisi bu kremleri kullanmamalarını şiddetle tavsiye ediyor. Onlar etkisiz, kuralsız ve güvensiz.

Çok cesareti kırılmadan önce, lütfen sizi umutlu bir yöne işaret etmemize izin verin: Lazer dövme sildirme. Bu inkar edilemez şekilde en etkili yöntemdir ve birçok insan, dövme silme kremini bu kadar çekici kılan özelliklerin çoğunun, lazer dövme silme tarafından da önerildiğini anlamamaktadır. Belki de “lazer” kelimesinin tamamen kullanılması insanların sürecin göz korkutucu derecede karmaşık olduğuna inanmalarına yol açar. Aksine, aslında dövme silme işleminin en basit ve mantıklı yöntemi olarak görüyoruz. Temel nokta şudur: Bir lazer, dermisinize sıkışmış büyük mürekkep partiküllerini paramparça eder ve WBC’lerin taşıyabileceği kadar küçük hale getirir. WBC’ler işlerini yapıyor ve aynen böyle, dövme gitti. Bu roket bilimi değildir, ancak daha fazla teknik ayrıntıya ilgi duyuyorsanız, buradan ilgili bilgileri okuyabilirsiniz.

Diğer bir yaygın yanılgı, lazer dövme silme maliyetlerinin tüm yaşam tasarruflarınızı artıracağı yönündedir. Dövme silme kremini destekleyen kaynaklar, prosedürün binlerce ve binlerce dolara mal olduğunu size söyleyecektir. Belki de en karmaşık durumlarda fiyat bu rakamlara yaklaşmaya başlar, ancak birçok durumda tüm tahliye işlemi 1000 doların altına düşmektedir.

Etkili bir dövme silme kreminin icad edildiği gün şanlı bir gün olacak ve kutlamanın yanında olacağız, ama kesinlikle henüz gelmedi. Sağlığınız, zamanınız ve sürecin başarısı için: Dövmeyi kaldırmayı düşünüyorsanız, kremlerden uzak durun.